درارتباطیم | جذاب باشید و پرپول | علی لطفی

۱۵ مهارت ضروری کسب و کار در دوران کرونا تا نجات پیدا کنید

رموزی که یک کسب و کار در دوران کرونا  مانده‌ و رشد کرده‌ است، چه بوده است؟ اینجا جواب این سوال را به دقت می‌گیرید. وقتی تا انتها با ما همراه شوید به این دو نتیجه می‌رسید:

چطور از لایف استایل جدید مردم به نفع کسب و کارتان بهره ببرید؟

چطور از زمان های خانه نشینی برای رشد سریع کسب و کار در دوران کرونا استفاده کنید؟

به شما تبریک می‌گوییم که به دنبال نجات کسب و کار در دوران کرونا هستید. این آموزش، ۲ بخش دارد. بخش ۱ طرح موضوع است و بخش ۲ لیست و تشریح مهارت های ضروری.

هر دو بخش را به دقت بخوانید، زیرا درک صورت مساله، ۹۰٪ جواب است.

بیایید شروع کنیم:

بخش ۱ : این مدت چطور گذشت؟

داستان از جلسه‌ای شروع شد که اوایل اسنفد ماه برگزار کردم. یک جلسه آموزشی که شرکت کنندگانش صاحبان کسب و کار و مدیران اقتصادی بودند.

آن ها در این کلاس شرکت کرده بودند تا راهکار بگیرند:

چطور کسب و کار  در دوران کرونا حفظ می شود؟

امروز اکثر شرکت کنندگان آن کلاس می گویند: ”به خاطر این کلاس توانستند کسب و کارشان را سالم به در ببرند و حتی عده ای رشد داشتند.“ اما آن روز یک جلسه فوق العاده چالشی داشتیم. زیرا همه آن ها کرونا را یک مساله گذرا می دیدند و من دلم برایشان سوخت.

من آنجا تاکید کردم: ”درست است که کرونا رفتنی است، اما قرنطینه همیشگی است!

آن ها مخالفت کردند. گفتند ”جوگیر شده اید، بدبین نباشید، فروکش می کند و …“

قرنطینه همیشگی است

و من برای ۲ ساعت بعدی کلاس هر آنچه می توانستم کردم تا واقعیت را به آنها نشان بدهم. برایشان استدلال آوردم، مثال زدم، نمونه آوردم و نمودار کشیدم.

نتیجه این ۲ ساعت در این عبارت خلاصه می شود:

”وقتی انسانها به یک سبک زندگی عادت می‌کنند، دیگر به شرایط قبلی برنمی گردند“

وقتی مردم یاد گرفتند از راه دور انتخاب کنند و بخرند، استخدام شوند و کار کنند، چطور دوباره می‌خواهید آنها را به محل کارتان بکشانید؟ وقتی مردم تجربه کرده اند که در خانه تفریح کنند، آموزش ببینند و معامله کنند، چطور توقع دارید که دوباره به محل کار شما بیایند؟

من خطر امروز را پیش بینی کرده بودم

آن دسته از شرکت کنندگانی که آن روز حرف مرا باور کردند و دست به عمل زدند، امروز خیلی خوشحالند. امروز کسب و کار های زیادی را می بینید که به خاطر کرونا به خاک سیاه نشسته اند و در برابر، کسب و کارهای دیگری که اوج گرفته اند. حالا دیگر منتظر استدلال و ادله من نیستید. در این مدت با چشم خود دیده‌ایم که چقدر عادت‌های پایه‌ای مردم تغییر کرده است. انگار که دنیا جای دیگری شده است.

دنیا نه جای بهتری شده است و نه جای بدتری. فقط تغییر کرده است. حالا ما هم تغییر می کنیم. چون به کسب و کارمان علاقمندیم و رویاهای بزرگی در سر داریم. برای دنیای جدید نیاز داریم که مهارت های تازه‌ای را بیاموزیم.

چرا من از رشد سریع کسب و کار در دوران کرونا صحبت میکنم؟

من علی لطفی‌ام بنیانگذار چند کسب و کار اینترنتی و مربی کلوب رشد سریع. امروز دستاوردهایم را در این دوران کرونا کنار هم گذاشته ام تا به شما نشان دهم چطور خودتان و کسب و کار‌تان را برای شرایط جدید تغییر دهید، خیلی سریع!

آنچه که باعث شده که امروز به خودم اجازه بدهم که این مطالب را ارایه دهم، به خاطر نتایج گذشته‌ام نیست. بلکه بخاطر دستاوردهایی است که در ۴۰ روز اول سال ۹۹ -دقیقا در اوج کرونا- گرفته ام و هر آنچه می‌گویم نتیجه مستقیم من در این دوران است.

در این مدت من ۲ کسب و کار جدید راه اندازی کردم، و هم زمان کسب و کار قبلی‌ام را توسعه دادم. مشتریان خیلی زیادی بدست آوردم و تعداد کارکنانم را هم افزایش داده ام. من تغییرات را از اواسط اسفند شروع کردم و به کمک مربی‌‌ام و با پرکاری زیاد نتایج قابل قبولی بدست آوردم.

به علاوه این که در همین مدت بیش از ۵۰۰۰ نفر در وبینارها و آموزش‌های آنلاین ما شرکت کرده اند تا یاد بگیرند که چطور نجات کسب و کار در دوران کرونا امکان پذیر است.

چطور کسب و کارمان را نجات بدهیم؟

در دوران جدید، فقط یاد گرفتن چند تکنیک و ترفند جدید کسب و کار شما را درمان نمی کند. بایستی به طور کامل، روی یادگیری مهارت‌های تازه‌ای سرمایه گذاری کنید. تمام آنچه که در گذشته حاشیه بود، امروز اصل کسب و کار شده است.

راز موفقیت خود شما چه بود؟

مثلا اگر تا دیروز (‌یعنی همین سال پیش) به شما می گفتند: نظرتان راجع به تولید محتوا چیست؟ قطعا شما هم می گفتید: ”ای، بدک نیست، بودنش بهتر از نبودنش است.“ یا وقتی درباره اینستاگرام مارکتینگ سوال پرسیده می شد، جواب شما چه بود؟ ”به درد بخور هست، اما اصل چیز دیگری است!“

بیزینس اینترنتی حاشیه بود

همه ما در شروع کارمان، مدتی شاگردی کرده‌ایم یا در دوره‌های مقدماتی شرکت کرده ایم. آنچه که آن زمان یاد گرفتیم متفاوت بود. بعدها هم، برای اینکه کسب و کارتان را سروسامان بدهید، مهارت های دیگری را از اوستا یا کارفرمایتان یاد گرفته بودید.

حالا کسب و کار تغییر کرده است

لطفا پاسخ بدهید: به کسب و کار تان علاقمندید؟ بله. دلتان برای این جایگاه اجتماعی که ساخته اید می سوزد؟ بله. حیف است که با این شرایط درآمدتان قطع شود؟ بله. پس همین حالا تصمیم بگیرید که دوباره شاگردی کنید و مهارت های ضروری کسب و کار در دوران کرونا را یاد بگیرید.

بخش ۲ :

۱۵ مهارت ضروری کسب و کار در دوران کرونا

این لیست با وسواس تمام نوشته شده است. بیزینس های رو به رشد این ۱۵ مهارت ضروری کسب و کار در دوران کرونا را دارند و آن هایی که ضرر کرده‌اند در این ۱۵ مورد ضعف دارند. رشد سریع من و کسب و کار در دوران کرونا حاصل آن دسته از مهارت هایی بود که در گذشته یاد گرفته بودم، نه ایده هایی که ناگهان به ذهنم خطور می‌کردند. وقتی به این لیست ۱۵ تایی مسلط شوید، رشد کسب و کار شما تضمینی است.

 1. در یاد مخاطبان بمانیم (برندسازی آنلاین)

 2. جایگاهمان را در بازار حفظ کنیم (جایگاه سازی آنلاین)

 3. سفارش غیر حضوری

 4. بازاریابی اینستاگرامی

 5. تبلیغات چندجانبه

 6. تولید محتوای فروشنده

 7. راه اندازی کسب و کار اینترنتی

 8. راه اندازی لاین فروش آنلاین

 9. راه اندازی شغل خانگی

 10. برگزاری جلسه مجازی

 11. حفظ انگیزه انفرادی و اعتماد به نفس در تنهایی

 12. مدیریت زمان و فعالیت در خانه

 13. انگیزشی و روحیه بخشی به همکاران از راه دور

 14. دورکاری و برون سپاری

 15. حفظ شادابی و سلامتی در خانه

از حالا به بعد داستان کسب و کار، داستان تسلط بر این ۱۵ مهارت ضروری کسب و کار در دوران کرونا است. زیرا درست است که کرونا رفتنی است اما قرنطینه همیشگی است. بیایید هر یک را بررسی کنیم و برایشان سرنخ هایی را ارایه دهیم.

۱. در یاد مخاطبان بمانیم (برندسازی آنلاین)

در جلسه اوایل اسفند، اولین اخطار من به شرکت کنندگان همین مساله بود. آنجا اعلام کردم که بزرگترین خطری که کسب و کار شما را تهدید می کند، قطع شدن فروش در اسفند و فروردین نیست. بلکه خطر اصلی این است که به مرور زمان مخاطبان و مشتریان شما را فراموش می کنند.

آنها در گذشته با شما به روش های مختلف در تماس بودند و هر بار که شما را در بازار می دیدند. به همین دلیل احساس نزدیکی به شما داشتند و دوباره به شما مراجعه می کردند. اما این روزها ارتباطات فیزیکی قطع شده است و همه با مشکلات خودشان درگیرند.

شبیه این وضعیت را من ۵ سال پیش تجربه کردم. من مشتریان ارزشمندی در تهران داشتم، کسانی که خریدهای بزرگ داشتند و همکارانشان را به من ارجاع می دادند.  اما برای یک پروژه ملی، چندین ماه از تهران خارج شدم و هر دو هفته فقط ۲ روز را در تهران بودم. یاد گرفتم با تهیه و توزیع محتوای شخصی شده، ارتباطم را با مشتریان ویژه ام حفظ کنم و در یادشان بمانم.

آن زمان تنها ابزار ما وایبر و نسخه اولیه تلگرام بود. اما امروزه ابزارهای پیشرفته و تکنیک های موثرتری ایجاد شده اند تا برندسازی آنلاین کنیم و در یاد مخاطبان بمانیم.

کسب و کار در دوران کرونا تغییر کرده، اما نقطه شروع همان است.

از کجا شروع کنیم؟

توزیع محتوای شخصی سازی شده، مخصوص مشتریان ویژه.

موضوع چه باشد؟

آنچه که مشتری علاقه دارد.

۲. جایگاهمان را در بازار حفظ کنیم (جایگاه سازی آنلاین)

تا دیروز ما جایگاه بالایی در ذهن مشتریان داشتیم. چطور؟ موقعیت جغرافیایی دفتر ما (در اندرزگو) و چیدمان و دیزان داخلی شرکت شما، نگاه مشتریان را جذب می کرد. پورشه‌ای که شما را به جلسه مذاکره می برد و دستبند کارتیری که معلوم بود، مستقیما برای شما نتیجه می ساخت.

اما امروز، از طریق فضای مجازی چطور شوآف کنیم؟ طبیعتا شخصیت شما اجازه نمی دهد که از دفتر و اتومبیل‌تان لایو بگیرید. پس چطور جایگاه سازی آنلاین کنیم؟

من خیلی زود یاد گرفتم که جایگاه سازی در فضای مجازی ضروری است. اما اصول و قواعد متفاوتی با شرایط حضوری دارد. وقتی این اصول از قلم بیفتد، مخاطبان ما را به چشم کسب و کاری ارزان و معمولی می بینند.

مشتریان ویژه ما بخاطر قیمت رولکس یا پنت‌هاس فرمانیه خام نمی شدند. بلکه وقتی ”زرق و برق“ها را می‌دیدند، این پیام را دریافت می کردند: ما در کارمان حرفه ای و ثابت قدم هستیم و حاضریم برای ویترین کاری‌مان هزینه کنیم تا اعتماد مشتری را بدست آوریم.

از کجا شروع کنیم؟

با ثبات قدم و استمرار، حرفه ای بودن خود را نشان می دهیم. هر روز در فضای مجازی فعال باشید و در شروع کار، دست به ماجراجویی‌های وسوسه انگیز (مثلا مسابقات میلیونی اینستاگرام) نزنید.

۳. سفارش غیر حضوری

 من حدود ۵ سال پیش با تاجری درارتباط بودم که مذاکره‌گر واقعا قهاری بود. در هر مذاکره‌ای پیروز می‌شد. تنها سلاح او ملاقات حضوری بود و برایش ثروت زیادی به همراه آورده بود. یک بار با من یک قراری گذاشت:

”علی بیا یک شرط ببندیم. هر معامله‌ای که خواستی بسته شود یا هر فروشی که مدنظر داشتی، فقط کافی است قرار ملاقات برایم ترتیب بدهی. اگر در ۳ جلسه به نتیجه نرسیدیم، اتومبیلم را به تو می‌دهم.“ آن زمان اتومبیلش ۵۰۰ میلیون تومان بود.

دوران مذاکرات سریالی تمام شد. دیگر فرصت ندارید که مشتری را به جلسه بکشانید، نه به بهانه دیدن محیط دفتر، نه به بهانه بازدید عروس و نه حتی به بهانه ایونت‌های مختلف.

دیگر دوران ”حالا بیا یک تن بزن ببین چطور است!“ یا ”بیا بشینیم صحبت کنیم ببینیم چه می شود“ گذشت . امروز بیزینس‌هایی برنده می‌شوند که از راه دور مشتری را مجاب کنند.

از کجا شروع کنیم؟

اصرار به ملاقات حضوری مشتری نکنید. تمام آنچه را که مشتری برای تصمیم گرفتن نیاز دارد منتشر کنید تا قبل از رقیبان خرید را نهایی می‌کند.

۴. بازاریابی اینستاگرامی و ۵. تبلیغات چندجانبه

امروز همه در اینستاگرام جمع شده اند. دیگر روش های سنتی حضور در اینستاگرام نتیجه بخش نیست. امروز همه رقیبان شما همه تخم مرغ هایشان را در سبد تبلیغات گذاشته‌ اند. دیگر روش های معمول برای شما کارآمد نخواهد بود.

زمان آن رسیده که خودتان آستین را بالا بزنید و به عنوان یک صاحب بیزینس شخصا بازاریابی اینستاگرامی و تبلیغات چندجانبه را بیاموزید.

از کجا شروع کنیم؟

در اولین دوره تخصصی که در زمینه بازاریابی اینستاگرام می بینید شرکت کنید.

۶. تولید محتوای فروشنده

امروز محتوایی خریدار دارد که مهر بیزینس رویش خورده باشد و از دل صاحب بیزینس بیرون آمده باشد. یعنی فرق نمی‌کند درآمد شما ماهیانه ۱۰ میلیون یا ۱۰۰ میلیون تومان باشد. راهی جز این ندارد: روزانه وقتی را خالی کنید و به تولید محتوا اختصاص دهید.

از کجا شروع کنیم؟

همین حالا ۲ لیست تهیه کنید:

‌۱. منافع محصول ۲. دغدغه های کلیدی بازار هدف

حالا برای هر کدام تمام اطلاعاتی را که دارید و برای مخاطب شما جذاب و مهم است منتشر کنید.

۷. راه اندازی کسب و کار اینترنتی ۸. راه اندازی لاین فروش آنلاین ۹. راه اندازی شغل خانگی

دیگر منتظر ماندن کافی است. اگر بیزینسی داشته اید که کاملا حضوری بوده است، زمان تغییرات اساسی رسیده است. بسیاری از تاجران بزرگ بازار در همین روزها سفارش فروشگاه آنلاین داده‌اند.

من در کتاب ”عصر جدید فروش بیمه“ برای نمایندگان بیمه نشان دادم که چرا باید پا را از گلیم خود دراز کنند و به کسب و کارهای دیگر رو بیاورند.

شما هم -هر کسب و کاری که دارید- با یکی از این ۳ راه حل، آینده بیزینس خود را نجات دهید:

راه اندازی کسب و کار اینترنتی :

مثلا مربی باشگاه، کسب و کار اینترنتی راه می اندازد تا به شاگردانش برنامه دهد و تمرین شان را با ابزارهای آنلاین نظارت کند.

راه اندازی لاین فروش آنلاین :

مثلا عکاس نوزاد، لاین آموزش عکاسی کودک با موبایل راه می اندازد و به والدین آموزش می دهد تا خودشان لحظات تکرار نشدنی فرزندشان را ثبت کنند.

راه اندازی شغل خانگی :

مثلا میکاپ آرتیست شغل خانگی راه می اندازد و بلاگی ایجاد می کند برای معرفی و تبلیغات محصولات آرایشی و بهداشتی و به مشتریانش نحوه استفاده صحیح از آنها را هم آموزش می دهد.

حتی اگر کاملا امیدوارید که شرایط به حالت قبل بازمیگردد، یکی از این ۳ راه حل را به صورت کار جانبی و حداقل به عنوان سوپاپ اطمینان انجام دهید.

۱۰. برگزاری جلسه مجازی

۵ سال پیش پروژه ملی را شروع کردیم و سازمانمان را در ۱۰ استان توسعه دادیم. از همان زمان مجبور شدم برگزاری جلسه مجازی را تمرین کنم. جلسه استخدام و اخراج، جلسه مدیریت و جلسه آموزشی تیم. حتی جلسات فروش و مذاکره. من همزمان در ۱۰ استان جلسه هماهنگی هفتگی برگزار می کردم و بدون اینکه جایی حضور داشته باشم بیزینس را پیش می بردم.

چه برای مذاکره با مشتری چه هماهنگی با همکاران، برگزاری جلسه مجازی نیاز امروز کسب و کار در دوران کرونا است. حتی اگر استاد مدیریت جلسات حضوری هستید، جلسات مجازی ترفندهای خاص خود را دارند.

همین حالا شروع کنید: مینی ‌دوره برگزاری جلسه مجازی (فرم)

۱۱. حفظ انگیزه انفرادی و اعتمادبه نفس در تنهایی

۱۲. مدیریت زمان و فعالیت در خانه

۱۳. انگیزش و روحیه بخشی به همکاران از راه دور

۱۴. دورکاری و برون سپاری

۱۵. حفظ شادابی و سلامتی در خانه

این ۵ مورد مهارت های مدیریتی و علوم انسانی هستند. سبک زندگی جدید نیازمند مهارت های تازه‌ای است. تا دیروز ما با مشتریان روبرو می شدیم و از آنها انرژی می گرفتیم. تمجید آنها به ما حس مثبت می‌داد. امروز باید یاد بگیریم چطور خودمان منبع انگیزه و اعتمادبه نفسمان باشیم.

همچنین همکارانمان از نزدیک می دیدند که چرخ کسب و کارمان می چرخد. جلوی چشم آنها سفارشات می آمد و اجناس می رفتند. ما آنها را تشویق می کردیم و به سازمان وابسته می‌شدند. امروز باید یاد بگیریم چطور از راه دور روحیه آنها را بالا ببریم.

تا دیروز محل کار، زندگی، ورزش و تفریح ما مجزا بود. اما امروز همه آنها در خانه ما خلاصه شده است. ما خودمان مسئول تفکیک این فعالیت ها هستیم. بایستی خودمان برایشان زمانی کنار بگذاریم. در عین حال خودمان مسئول شادابی و سلامتمان در خانه هستیم. یا امروز یاد می‌گیریم چطور از پس مسئولیت‌های جدید برآییم یا اینکه قرنطینه ما را تبدیل به یک فرد افسرده و منزوی می‌کند.

ضربه نهایی

خودتان را یک کارآفرین میدانید؟ هنوز عاشق بیزینس هستید؟

همین حالا تصمیم بگیرید روزانه یک ساعت زمان خود را خالی کنید و شخصا این ۱۵ مهارت را تمرین کنید.

شما برای اینکه به مهارت‌های امروزتان مسلط بشوید، حداقل ۲ سال خاک‌خوری کردید، درست است؟

خبر خوب اینکه لازم نیست ۲ سال صبر کنید تا به این مهارت‌ها مسلط شوید. روزی ۱ ساعت زمان بگذارید و در کمتر از ۳۰ روز به اینها مسلط می شوید. روزانه ۳۰ دقیقه تمرین کنید و در ۹۰ روز بر مهارت‌های ضروری کسب و کار در دوران کرونا چیره شوید.

در این مسیر نیاز به یک مربی دارید؟ شماره خود را در فرم زیر وارد کنید:

علی لطفی

من علی لطفی ، عاشق یاد گرفتن و یاد دادن هستم، و به نظرم جذاب‌ترین و ارزشمندترین مهارتی که در این عصر نیاز است یاد بگیریم بازاریابی اینترنتی است. جذاب باشید و پر پول درارتباطیم

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*